Uobičajen postupak korištenja osobnih identifikacijskih isprava postaje ustaljen krajem 19., a potpuno standardiziran u 20. stoljeću. Do tada su različite matične knjige, potvrde prebivališta, i vojne isprave bile korištene neusklađeno bez propisanih odredbi. U Europi se početak identifikacijskih isprava javlja u antičkoj rimskoj vojsci. U Prvom svjetskom ratu javljaju se vojne identifikacijske kapsule kao na primjer one u carsko-kraljevskoj vojsci Austro-Ugarske..
Sve državne-pravne strukture unutar kojih su Hrvatska i hrvatske zemlje bile sastavni dio, prikazani su kroz različite isprave koje donosimo u ovoj virtualnoj izložbi. Neki od predmeta prvi puta su objavljeni i dostupni javnosti, a posebno izdvajamo mogućnost objavljivanja fizički osjetljivih predmeta koje bi teško bilo izložiti u prostoru.
Iz fundusa Hrvatskog povijesnog muzeja predstavljamo izbor vojnih identifikacijski kapsula, pločica, iskaznica i knjižica koje pokrivaju vremenski raspon od 1890. do 1999. godine. Do danas se razvio niz različitih identifikacijskih isprava različitog karaktera koji nadilazi svoju prvotnu funkciju lakog identificiranja poginulih, ranjenih ili zarobljenih vojnika. Kroz virtualnu izložbu upravo se vidi razvoj identifikacije vojnika i prelazak iz vojnog u civilno društvo.
Pogledaj izložbu