(Draga Ungaro: „Sjećanje na Topusko 1944. Zdenka Munk: Nezaboravni Rodoljupci“ / Vjesnik, 13. lipnja 1984.)
Potaknuti 80. godišnjicom održavanja III. zasjedanja Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske (ZAVNOH) (8. – 9. svibnja 1944.), i njegovim značenjem za suvremenu hrvatsku povijest, te Prvog kongresa kulturnih radnika Hrvatske u Topuskom (25. – 27. lipnja 1944.), koji Hrvatski povijesni muzej baštini u svom fundusu, Muzej je priredio izložbu Umjetnost u prkos ratu – Prvi kongres kulturnih radnika Hrvatske u fundusu Hrvatskog povijesnog muzeja, izloživši umjetnička djela iz Likovne zbirke 20. stoljeća, koja su bila izložena u postavu Izložbe likovne umjetnosti održane u okviru Kongresa.
Od samih je početaka u Drugom svjetskom ratu sudjelovao velik broj kulturnih radnika iz područja književnosti, publicistike, glazbe, kazališta i likovnih umjetnosti, hrvatskih antifašista koji su bili pripadnici Narodnooslobodilačkog pokreta pod vodstvom Komunističke partije Jugoslavije ili su ga podržavali. Osnivanjem ZAVNOH-a te oslobođenjem velikog dijela hrvatskog teritorija nakon kapitulacije Italije 1943. godine, kulturno-prosvjetna aktivnost dobila je sve veće značenje u okviru njegova Propagandnog odjela. Djelatnost se razvijala na način koji je tehnički i izvedbeno bio moguć u nemogućim ratnim uvjetima, a akcije su poprimale mobilizacijski i odgojno-ideološko-politički oblik. U okviru ZAVNOH-a organiziran je Kulturno-umjetnički odsjek Propagandnog odjela u kojem su radili umjetnici partizani. Nakon održavanja III. kongresa ZAVNOH-a u svibnju 1944., lječilišni gradić Topusko u lipnju je postao centar kulturnih događanja kroz program Prvog kongresa kulturnih radnika Hrvatske, koji se sastojao od triju dijelova: svečanog, radnog i umjetničkog, u okviru kojega je postavljena Izložba likovne umjetnosti.
Izložba Umjetnost u prkos ratu temelji se na rekonstrukciji Izložbe likovne umjetnosti u Topuskom na kojoj je bilo izloženo oko 270 radova trinaestero autora – Zvonimira Agbabe, Ive Čaće, Vilima Čerića, Lele Čermak, Marijana Detonija, Alfreda Krupe, Franje Mraza, Ede Murtića, Zlatka Price, Vanje Radauša, Stjepana Rajkovića, Vjekoslava Rukljača i Petra Šimage. Glavni izvori za rekonstrukciju bile su fotografije postava Izložbe likovne umjetnosti i Brošura Prvog kongresa kulturnih radnika Hrvatske iz fundusa Hrvatskog povijesnog muzeja, što je rezultiralo predstavljanjem 32 originalna likovna djela devetero umjetnika partizana – Zvonimira Agbabe, Ive Čaće, Vilima Čerića, Lele Čermak, Marijana Detonija, Alfreda Krupe, Ede Murtića, Zlatka Price i Vanje Radauša – za koja se sa sigurnošću može tvrditi da su bila sastavni dio Izložbe u okviru Kongresa. Pet glinenih skulptura Vjekoslava Rukljača nisu sačuvana, te se mogu vidjeti samo na fotografijama postava Izložbe u Topuskom. Zbog nemogućnosti identifikacije likovnih djela preostalih triju umjetnika – Franje Mraza, Stjepana Rajkovića i Petra Šimage, predstavljena je multimedijalna prezentacija njihova umjetničkog stvaralaštva u Topuskom tijekom 1944. godine. Kratkim ratnim biografijama i slikovitim citatima, bogatom fotografskom (primjerice Freska u dvorani Lječilišta) i dokumentarnom građom te memorabilijama iz Hrvatskog povijesnog muzeja upotpunjene su informacije o autorima umjetničkih djela te cjelokupna atmosfera Prvog kongresa kulturnih radnika Hrvatske.
Kao završni dio izložbe Umjetnost u prkos ratu istaknuli smo jedno od najznačajnijih djela tog razdoblja – grafičko-pjesničku mapu Ede Murtića i Zlatka Price prema poemi Ivana Gorana Kovačića Jama, otisnutu u studenom 1944. u Topuskom, a koja je idejno nastala u ljeto iste godine za vrijeme trajanja Kongresa te nosi svevremensku antiratnu poruku.
_______________
AMZ Galerija
17. lipnja - 4. srpnja 2024.
ORGANIZATOR
Hrvatski povijesni muzej
AUTORICE IZLOŽBE
Maša Pokupčić
Ana Filep
LIKOVNI POSTAV I VIZUALNI IDENTITET
Maja Karić
Ana Filep
STRUČNI SURADNICI
Petra Braun
Tomislav Čanković
Nikola Seiwerth
Maja Karić
FOTOGRAFIJE
Ivana Asić
MULTIMEDIJA
Multimedijalne prezentacije: Ana Filep, Zdenka Šinkić, Ivica Tarle
Dokumentarna emisija TV feljton – Ratni ateljei Zlatka Price, RTS, 1975. (Arhiv Radio-televizije Srbije)
ZVUČNA KULISA
Skladbe za gitaru Rudolfa i Slavka Fumića (u njihovoj izvedbi i u izvedbi Darka Petrinjaka, Iz romantičnih albuma, 2007.)
Leonard Cohen: The Partisan (Songs from a Room, 1969.)
Ladarice: Šume, šume (Partizanske narodne pjesme, 1978.)
TEHNIČKI POSTAV
Ivo Margaretić
Ozren Solić
Ivica Tarle
Mario Zrakić
Ivan Troha, Arheološki muzej u Zagrebu
KUSTOSICE KOORDINATORICE
Hana Ivezić, Arheološki muzej u Zagrebu
Jana Kopáčková, Arheološki muzej u Zagrebu
Zahvaljujemo Arheološkom muzeju u Zagrebu na ustupljenom prostoru i svima koji su pridonijeli ostvarenju izložbe.