U Dokumentarnoj zbirci I, osim dokumenata u užem smislu nalaze se, kao cjeline, fotografije, razglednice i novine.
Unutar vrlo raznolike Zbirke, koja vremenski obuhvaća razdoblje od 16. stoljeća do početka Drugoga svjetskog rata, ističu se pojedine skupine građe po svojoj važnosti odnosno brojnosti.
Od vladarskih povelja najznačajniji dokumenti su: Statuta Valachorum iz 1630. i potvrdnica iz 1717. godine.
Građa obiteljskog karaktera, primjerice ona barunske obitelji Knežević, pruža podatke o životu članova obitelji i prilikama koje su vladale u hrvatskim zemljama u 18. i 19. stoljeću.
Građa cehova i kasnije obrtničkih udruga izvor je za poznavanje gospodarskih prilika u sjeverozapadnoj Hrvatskoj od 17. do 19. stoljeća.
Značajnu građu predstavljaju službene objave i proglasi iz vremena: francuske vladavine, burnih godina 1848.-1849., austrijske vlasti i Kraljevine Jugoslavije.
U Zbirci se nalazi građa: Dimitrija Demetra, Stanka Vraza, Josipa Jelačića, Ivana Mažuranića, Nauma i Ive Mallina, Eugena Kumičića, Stjepana Miletića, Antuna i Stjepana Radića i dr.
Uz tekstove proizašle iz pera pojedinih političara, u Zbirci se čuvaju: stranačke izborne objave, promidžbeni leci i spomen-slike.
Građa Društva za povjesnicu i starine (kasnije Hrvatskog arheološkog društva), osim što je značajna za razvitak hrvatske historiografije, izvor je podataka za povijest Narodnog muzeja. Rukopisna knjiga Pohodnici Muzeuma predstavlja prvi sačuvani izvor podataka o muzejskim posjetiteljima 1846. i 1847. godine.
Uvid u društveni život i djelatnost raznih građanskih udruga pružaju: plakati, diplome, programi priredbi, pozivnice i drugi sitni tiskani materijal. Posebnu cjelinu predstavlja građa Hrvatskog sokolskog saveza.
Značajne su serije fotografija, primjerice one koje dokumentiraju izgradnja željezničke pruge Karlovac-Rijeka 1872. te fotografije objekata i lokaliteta snimane 1895. za Milenijsku izložbu u Budimpešti. Nadalje, u Zbirci se čuvaju fotografije osoba iz javnog života, odnosno portreti političara, umjetnika i znanstvenika. Iz vremena Prvoga svjetskog rata najveću skupinu predstavljaju fotografije domobranskih pješačkih pukovnija.
Albumi Gospodarskih izložbi održanih u Zagrebu 1864. i 1891. godine važna su građa za političku i gospodarsku povijest hrvatskih zemalja u drugoj polovici 19. stoljeća.
Na sabranim razglednicama osim gradova, mjesta i krajolika predstavljene su: reprodukcije likovnih djela, portreti poznatih osoba, nacionalna simbolika, etnografski motivi, političke karikature, prigodni crteži i dr. Njihov slikovni repertoar odražava društvene konvencije, estetiku vremena i stav sakupljača koji je stvarao osobni „suvenir“,album razglednica.
U Zbirci se nalaze pojedini primjerci raznih novina koji sadrže vijesti o prijelomnim političkim i društvenim događajima što uz jubilarne brojeve „Obzora“, Narodnog lista“ i nekoliko humorističko-satiričkih listova čini cjelinu periodike.
Dokumentarna zbirka I djelomično je obrađena i publicirana.
Kustosica Zbirke
Nikolina Šimunović kustosica